Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dopravní značky a jejich význam I
25.06.2018

Dopravní značky a jejich význam I

Základy

Dopravní značky jsou jednoduché piktogramy (obrázky) určené k regulaci a řízení silničního provozu na pozemních komunikacích. Účastníky silničního provozu upozorňují na nebezpečná místa, ukládají jim zákazy, příkazy nebo omezení, poskytují informace a zpřesňují, doplňují nebo omezují význam jiné dopravní značky.

Historie dopravních značek sahá až do doby před naším letopočtem, v České republice se s prvními pokusy o dopravní značení můžeme setkat od třetí čtvrtiny 19. století. Počet a význam dopravních značek a značení od té doby stále narůstá a k dnešnímu dni je v rámci České republiky platných přes 360 typů dopravních značek a značení.

Tvar, forma, umístění a další náležitosti dopravních značek se řídí § 137 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), aktuální vyhláškou č. 294/2015 Sb. a normami dle evropských směrnic.

Rozdělení dopravních značek

Zákon rozlišuje dopravní značky svislé a vodorovné. Svislé dopravní značky jsou umístěny v horizontální poloze tak, aby byly účastníkům silničního provozu včas a z dostatečné vzdálenosti viditelné, zatímco vodorovné dopravní značky se vyznačují přímo na vozovku nebo jinou zpevněnou část pozemní komunikace.

Jak dopravní značky svislé, tak dopravní značky vodorovné jsou dále rozděleny do dalších kategorií, kterými se budeme postupně zabývat v dalších dílech našeho seriálu. Jedná se zejména o svislé značky výstražné, značky upravující přednost, zákazové značky, příkazové značky, informativní značky, dodatkové tabulky a tzv. určené symboly. V případě vodorovných dopravních značek se podíváme na podélné čáry, příčné čáry, šipky, označení stání a parkovišť, označení zastávek a zákazů zastavení a stání, ostatní vodorovné dopravní značky.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz