Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dopravní značky a jejich budoucnost: jak se vyvíjí v digitální éře a co nás čeká
28.07.2023

Dopravní značky a jejich budoucnost: jak se vyvíjí v digitální éře a co nás čeká

Digitalizace, alias využití digitálních technologií ve stávajících oblastech všemožných lidských činností je v posledních letech velmi populární, žádaná a vyhledávaná. Jejím úkolem je (jednoduše řečeno) zkvalitnit a zjednodušit či zlevnit příslušné procesy. A pokud jsme řekli, že zasahuje de facto všechny obory, výjimkou nejsou ani dopravní značky a dopravní značení. A možná jsme v této oblasti dále, než jste si dosud uvědomovali.

 

Co všichni známe?

Pěkný příklad jednoduché digitalizace dopravního značení jsou například informační tabule, které známe i z českých silnic a dálnic. Tyto panely nás například informují o nehodách, které jsou před námi, případně o aktuálních dopravních zácpách, včetně času zdržení, nebo o brzkém výskytu práce na vozovce. Kouzlo těchto zařízení tkví v tom, že se na nich dají jednoduše měnit údaje a není tedy nutné s každou změnou vysílat pracovníky a vyvěšovat nové informace.

Existují pak i „chytré“ varianty těchto cedulí, které reagují na aktuální počasí a automaticky pak řidiče varují před možnou námrazou nebo třeba silným větrem.

Sdílení dat a údajů

Na jiné digitalizaci v oblasti dopravy se sami podílíme, aniž o tom mnohdy víme. Existuje spousta aplikací, ve kterých řidiči sdílí informace o nehodách, uzávěrkách a zácpách na jejich cestě. V mnoha případech tyto údaje slouží právě k analýze těchto tras a jejich optimalizaci. Na základě zmíně analýz se pak mohou plánovat opravy silnic, úpravy tras nebo změna dopravního značení.

 

Online řízení dopravy

V některých městech už také funguje systém, kde jsou údaje o aktuální dopravě okamžitě zpracovávané v jakémsi centrálním systému, který pak dopravní situaci vyhodnocuje a činí potřebné kroky, aby vše bylo co nejplynulejší a bez komplikací. Upravuje tak například fungování semaforů, nebo řidičům prostřednictvím aplikací, nebo informačních panelů nabízí alternativní, rychlejší trasu.

Další rozvoj a digitalizace míří pochopitelně na inteligentní zařízení, kterými už nejsou jen mobilní telefony, ale i samotné automobily. Nejnovější modely aut už dokáží reagovat na dopravní značení a lépe tak řidiče připravit na případné komplikace, nebo omezení.

Některé informace už taky nenajdeme na plechových cedulích a značkách – na určitých místech si můžeme údaje (samozřejmě ty, které přímo nesouvisí s řízením provozu) zobrazit pomocí aplikace v mobilním telefonu, nebo chytrých brýlích.

Existují rizika?

Pochopitelně ne všichni jsou z tohoto vývoje nadšeni a má své odpůrce. Výpadky energie, signálu, porucha v programu, hackerský útok nebo odtržení řidičů od reality. Toto všechno jsou nejčastěji zmiňovaná rizika, která sebou digitalizace v oblasti dopravy přináší. Možná je na tom něco pravdy, věřme však že i zde má digitalizace své místo a efektivní využití.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz