Dopravní značky a co znamenají
Pokud nejste zálesák, který bydlí na samotě, a do civilizace nezavítáte, jak je rok dlouhý, potkáváte se s dopravními značkami a dalším dopravním značením každý den. Ať už jako chodec, cyklista, či řidiči všech možných dopravních prostředků. A pro zkušené účastníky dopravního provozu i řidiče začátečníky přinášíme stručný přehled o tom, co vlastně pro nás znamenají.
Kdo za značky může?
V prvé řadě je dobré vědět, že veškerá agenda okolo dopravních značek podléhá přísné legislativě, kterou řídí ministerstvo dopravy. Každé dopravní značení má svoje technické specifikace stran tvaru, rozměrů, barev a umístění. Právě o umístění pak rozhodujeosoba, či úřad odpovědný za danou komunikaci, případně příslušníci policie, nebo třeba firma provádějící stavební úpravy – vždy však v souladu se zákonem.
Význam dopravních značek
Proč vlastně dopravní značky existují? Jednoduše pro to, že bez nich by byl na silnicích pořádný zmatek. Silniční infrastruktura se neustále rozvíjí a dopravních prostředků na nich i přes snahu o redukci stále přibývá. Proto je potřeba dopravu regulovat, řídit a účastníky silničního provozu informovat o nebezpečích, zákazech, příkazech a vůbec o situaci na silnicích, dálnicích, stezkách a chodnících. A na to jednoduše lidské zdroje a kapacity nestačí.
Dělení dopravních značek
A tímto se dostáváme k samotnému základnímu dělení dopravních značek, které je většině lidí notoricky známé. Ano, hovoříme o skupinách zákazových, příkazových, výstražných a informativních dopravních značek. Ty pak doplňují další skupiny, jako jsou značky upravující přednost, dodatkové tabulky, vodorovné dopravní značení, světelné a akustické značení a dodatečné dopravní zařízení (například svodidla, zrcadla a dopravní kužely).
A závěrem jedna rada, či doporučení. I když si myslíte, že máte značky v malíčku a nic vás nemůže překvapit, opak může být pravdou. Není na škodu si občas osvěžit méně známé dopravní značky, nebo naopak značky nové, se kterými se na cestách teprve začínáme potkávat.