Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dopravní značky a co znamenají
30.04.2021

Dopravní značky a co znamenají

Pokud nejste zálesák, který bydlí na samotě, a do civilizace nezavítáte, jak je rok dlouhý, potkáváte se s dopravními značkami a dalším dopravním značením každý den. Ať už jako chodec, cyklista, či řidiči všech možných dopravních prostředků. A pro zkušené účastníky dopravního provozu i řidiče začátečníky přinášíme stručný přehled o tom, co vlastně pro nás znamenají.

Kdo za značky může?

V prvé řadě je dobré vědět, že veškerá agenda okolo dopravních značek podléhá přísné legislativě, kterou řídí ministerstvo dopravy. Každé dopravní značení má svoje technické specifikace stran tvaru, rozměrů, barev a umístění. Právě o umístění pak rozhodujeosoba, či úřad odpovědný za danou komunikaci, případně příslušníci policie, nebo třeba firma provádějící stavební úpravy – vždy však v souladu se zákonem.

Význam dopravních značek

Proč vlastně dopravní značky existují? Jednoduše pro to, že bez nich by byl na silnicích pořádný zmatek. Silniční infrastruktura se neustále rozvíjí a dopravních prostředků na nich i přes snahu o redukci stále přibývá. Proto je potřeba dopravu regulovat, řídit a účastníky silničního provozu informovat o nebezpečích, zákazech, příkazech a vůbec o situaci na silnicích, dálnicích, stezkách a chodnících. A na to jednoduše lidské zdroje a kapacity nestačí.

Dělení dopravních značek

A tímto se dostáváme k samotnému základnímu dělení dopravních značek, které je většině lidí notoricky známé. Ano, hovoříme o skupinách zákazových, příkazových, výstražných a informativních dopravních značek. Ty pak doplňují další skupiny, jako jsou značky upravující přednost, dodatkové tabulky, vodorovné dopravní značení, světelné a akustické značení a dodatečné dopravní zařízení (například svodidla, zrcadla a dopravní kužely).

A závěrem jedna rada, či doporučení. I když si myslíte, že máte značky v malíčku a nic vás nemůže překvapit, opak může být pravdou. Není na škodu si občas osvěžit méně známé dopravní značky, nebo naopak značky nové, se kterými se na cestách teprve začínáme potkávat.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz