Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dopravní značení, které často mate řidiče
25.03.2019

Dopravní značení, které často mate řidiče

Kdybyste si někdy udělali pořádný výlet po České republice, projeli všechny ulice, silnice a dálnice a dělali si čárku, pokaždé když uvidíte nějakou novou dopravní značku či značení, nakonec byste se teoreticky dostali přes číslo 500. Právě tolik jich totiž zná česká legislativa. Některé jsou notoricky známé a potkáváme je denně několikrát – omezení rychlosti, označení křižovatky, hlavní silnice, přikázaný směr jízdy, začátek či konec obce, výzva k dání přednosti…. Jiné se oproti tomu používají spíše sporadicky, výjimečně, a když na ně narazíme, místo vysvětlení dopravní situace nás spíše znejistí a orientaci spíše zkomplikují.

Okruh, nábřeží, most…

A které značky nám můžou například nasadit brouka do hlavy? Namátkou vybereme třeba pro některé záhadný bílý ovál se šipkou na modrém nebo zeleném pozadí – to je prosím nové označení pro dopravní okruh. Nebo auto, které se právě chystá napít z potůčku? Ne, to je dopravní značka, upozorňující řidiče, že se pohybují v prostoru nábřeží, které není chráněno zábradlím či svodidly. Také značka pro pohyblivý most není u nás moc rozšířená, ale ve státech s větším výskytem vodních toků a vodní dopravy je poměrně běžná. A ruku na srdce, kdo z nás by dokázal popsat, jak vpadá dopravní značení „Sjíždění vozidel veřejné hromadné dopravy osob z tramvajového pásu“?

Další a další přibývají

Pokud tedy nejste čerstvě po autoškole, nebo člověk z oboru, může vás lecjaká značka překvapit. K tomu přispívá i to, že dochází k jejím aktualizacím, obměnám, rušení starých a zavádění nových. Ministerstvo dopravy musí totiž pochopitelně co nejpružněji reagovat na změny v dopravě a obecných zvyklostech. Ve větších městech se tak můžete setkat se zákazem vjezdu osobních přepravníků, např. populárních vozítek značky Segway. Z toho všeho vyplývá, že občas není na škodu zabrouzdat na příslušné stránky, nebo si pořídit poslední vydání vyhlášky o silničním provozu. Protože jak známo, opakování je matka moudrosti a neznalost zákona neomlouvá.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz