Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dopravní značení a cyklisté: důležité informace pro bezpečnou jízdu na kole
28.07.2023

Dopravní značení a cyklisté: důležité informace pro bezpečnou jízdu na kole

Pravděpodobně na světě neexistuje populárnější a rozšířenější individuální sport a hobby, než je cyklistika. Milióny lidí ho provozují na více či méně profesionální úrovni a ještě více z nás využívá kolo jako dostupný a ekologický prostředek, nebo amatérské sportovní náčiní. Jenže jak může být jízda na kole krásná a prospěšná, tak může být i nebezpečná. Přes veškerou osvětu a opatření zemře každý rok na silnicích nesmyslně velký počet cyklistů. Pojďme si tedy připomenout esenciální zásady bezpečné jízdy na kole.

 

Nepodceňujte svoji výbavu

Základem bezpečného pohybu na cestách a silnicích je kolo v dobrém technickém stavu a kompletní povinná výbava. Za zmínku stojí zejména spolehlivé, dvě na sobě nezávislé brzdy a dostatečné osvětlení vepředu i vzadu. Zejména ve tmě a za zhoršené viditelnosti je to doslova životně důležité. Cyklisté starší 18 let pak nemají povinnost užívat helmu, je však v zájmu každého z nás si tento doplněk pořídit a během jízdy jej mít bezpečně nasazený. Uvědomme si, že je to v případě havárie náš prakticky jediný ochranný prostředek.

Znáte dobře značky?

Z těch „nehmatatelných“ aspektů je pak nezbytně nutná znalost dopravních předpisů a značek. Ty jsou (až na výjimky) platné pro všechny účastníky silničního provozu, takže pokud se s kolem pohybujete po silnici pro motorová vozidla, jste povinni sledovat a dodržovat veškeré zákazy, příkazy a omezení, případně zohlednit výstrahy. Namátkou můžeme jmenovat upozornění na prudké klesání, práci na silnici, nerovnost vozovky, boční vítr, či přednost protijedoucího vozidla. To vše může z vašeho cyklovýletu udělat velmi nepříjemný zážitek s dalekosáhlými následky.

Kooperace s motoristy

V tomto bodě bychom rádi apelovali na obě (často znesvářené) strany – motoristy a cyklisty. Ačkoliv to někdy není jednoduché, na silnici se musíme ve vlastním zájmu respektovat a přičinit se o to, aby se každý dostal do cíle živ a zdráv.

Cyklisté by si měli být vědomi toho, že jsou povinni využít cyklostezku (nebo alespoň pruh vyhrazený pro cyklisty) kdykoliv je to možné. V případě že to nejde, je na místě předvídat vývoj na silnici a nespoléhat se pouze na schopnosti a zodpovědnost ostatních řidičů. Nezapomínejte, že v případě jakéhokoliv střetu tahá osoba na kole vždycky za tu kratší stranu – ať už je v právu, nebo ne. Na druhou stranu, žít s pocitem, že jste byť nezaviněně a neúmyslně zničili něčí zdraví nebo dokonce život, není vůbec příjemné.

Na druhou stranu, také řidiči aut, dodávek, náklaďáků a kamionů mají vůči cyklistům své povinnosti. Mezi nejdůležitější patří povinnost dodržení bezpečné vzdálenosti při jejich předjíždění, nebo dání přednosti na místech, kde tak určuje dopravní značení, stejně jako nutnost zvýšené pozornosti, kde dopravní značka oznamuje nadprůměrný výskyt cyklistů.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz