Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Dopravní značení a chodci: Pravidla a doporučení pro jejich ochranu
28.07.2023

Dopravní značení a chodci: Pravidla a doporučení pro jejich ochranu

Dopravní značení je nezbytným prvkem silniční infrastruktury, který má za úkol zajišťovat bezpečnost a usměrňovat provoz na našich cestách. Chodci, jako zranitelní účastníci silničního provozu, hrají klíčovou roli v tomto systému. Dopravní značky slouží k informování a ochraně chodců, kteří mají na silnicích svá specifická pravidla a doporučení. V tomto článku se podíváme na důležitost dopravního značení pro chodce a seznámíme se s pravidly a doporučeními, která by měli dodržovat, aby zvýšili svou bezpečnost.

 

Dopravní značky a jejich úloha pro chodce

Dopravní značky mají pro chodce klíčový význam. Jsou to informační prvky, které chodcům poskytují důležité informace a směrové pokyny, a tak jim umožňují bezpečněji a efektivněji využívat silnice a přecházet vozovky. Následující body nám ukáží, jaké má dopravní značení pro chodce konkrétní výhody:

 1. Zajišťují bezpečná místa pro přecházení: Dopravní značky označují přechody pro chodce, které jsou vhodně umístěny a navrženy tak, aby minimalizovaly riziko srážky s vozidlem. Chodci by měli využívat pouze tyto označené přechody, protože mají větší šanci na to, že je řidiči včas zpozorují.
 2. Upozorňují na důležitá místa: Dopravní značky pro chodce upozorňují na klíčová místa, kde je větší pravděpodobnost, že budou potřebovat přejít silnici. Sem patří například blízkost škol, školek, nemocnic nebo obchodů, která může zvýšit frekvenci přecházení vozovky chodci.
 3. Vybavují chodce informacemi o přednostních právech:Dopravní značky pro chodce označují místa, kde mají chodci přednost při přecházení vozovky, což umožňuje lepší harmonizaci silničního provozu. Chodci v těchto úsecích mohou s důvěrou přecházet, vědouce, že řidiči jsou povinni jim dát přednost.
 4. Pomáhají chodcům překonávat dopravní situace: Existují značky, které umožňují chodcům překonat složité dopravní situace, jako jsou úzké a frekventované silnice. Podchody, nadchody nebo chodecké zóny jsou ukázkou značek, které byly navrženy tak, aby umožnily chodcům bezpečně a pohodlně přejít na druhou stranu.
 5. Ovlivňují chování řidičů: Dopravní značky, které upozorňují na přítomnost chodců, mají vliv na chování řidičů. Díky nim si řidiči uvědomují, že se mohou na silnici setkat s chodci, a proto je nutné snížit rychlost a být ostražitější.

 

Pravidla pro chodce

Kromě respektování dopravního značení existují i další pravidla, která mají chodci dodržovat, aby zvýšili bezpečnost pro sebe i ostatní účastníky provozu:

 1. Používat označené přechody: Chodci by měli vždy využívat přechody pro chodce, i když jsou přecházením netrpěliví. Přecházení mimo přechody zvyšuje riziko nehody.
 2. Prověřit si bezpečnost: Před vstupem na vozovku je nutné pečlivě se rozhlédnout a zkontrolovat, zda se žádná vozidla neblíží. V případě nejasností raději počkat na lepší příležitost.
 3. Viditelnost: Vždy dbát na svoji viditelnost. Při chůzi za snížené viditelnosti (tma, šero) používat reflexní prvky a chodit po osvětlených částech silnice.
 4. Nenásilně vstupovat do provozu: Chodci by neměli násilím vstupovat do provozu. Měli by být trpěliví a počkat na výhodnou situaci.

Doporučení pro chodce

Kromě dodržování pravidel existují i některá doporučení, která mohou chodcům pomoci zvýšit jejich bezpečnost na silnici:

 1. Preferovat chodecké zóny: Vyhýbejte se chůzi po silnicích s vysokou intenzitou provozu. Raději využívejte chodecké zóny, parky nebo cyklostezky.
 2. Chůze proti směru provozu: Pokud není k dispozici chodník, chodte vždy po levé straně vozovky proti směru provozu. To vám umožní lépe sledovat nadjezdná vozidla a lépe reagovat na situace.
 3. Opatrnost při rozptýlení: Sledujte provoz kolem sebe a nedávejte přednost rozptýlení způsobeném telefonem nebo sluchátky.

 

Celkově je důležité si uvědomit, že dodržování pravidel silničního provozu a respektování dopravního značení jsou klíčovými kameny bezpečnosti chodců. Ochrana chodců začíná u každého z nás, a každý má svůj podíl odpovědnosti. Každý krok k bezpečnějším silnicím a snížení počtu dopravních nehod, které zasahují chodce, má obrovský význam a může zachránit mnoho životů. Společně můžeme udělat rozdíl a vytvořit prostředí, kde se chodci budou cítit bezpečně a komfortně na našich silnicích.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz