Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dopravní výchova - Na kole bezpečně
22.06.2023

Dopravní výchova - Na kole bezpečně

Cyklistika je jedním z nejoblíbenějších a také nejrozšířenějších sportů na světě. Krom sportovního vyžití slouží také k rekreaci a coby prostředek ekologické dopravy. Je snadno dostupná a výhodou je, že ji můžeme začít pěstovat od útlého věku.

Pro děti pak má celou řadu benefitů a výhod. Dopřává jim zdravý pohyb, zlepšuje kondici, vytrvalost a rovnováhu. Na druhou stranu, zejména v běžném provozu jde také o zábavu při které hrozí jistá rizika. Mnoho rodičů se tak často trápí s otázkou, kdy můžeme pustit dítě samotné na silnici a na co při tom nesmíme zapomenout?

Záleží na věku a schopnostech

Ať už se jedná o cestu do školy, do kroužku, projížďku s kamarády, nebo návštěvu u příbuzných, mějte na paměti, že dítě může na silnici samotné až od věku deseti let. Na chodník, cyklostezku, nebo pěší zónu může i dříve, musí na to být ale řádně připraveno. A záleží nejen na jeho cyklistických schopnostech, ale také na povaze a schopnostech řešit dopravní situace. A na co bychom se měli zaměřit především?

  • Dítě perfektně ovládá jízdu na kole, ví jak fungují brzdy, umí si poradit s přehazovačkou, a v ideálním případě i vyřešit drobné problémy, jako je spadlý řetěz, nebo podhuštěná duše. Pokud se nemusí vědomě soustředit na samotnou jízdu, zbývá mu totiž mnohem víc kapacit na sledování okolí.
  • Zná alespoň základní dopravní předpisy a dopravní značení, ví kde a komu má dát přednost a na které straně silnice se má držet
  • Zvládá odbočování, nemá problém řídit jednou rukou, tudíž může dát bez problémů znamení o změně směru jízdy. Během jízdy také nemá problém se rozhlédnout či otočit hlavu.
  • Má na kole veškerou povinnou výbavu včetně helmy, které si samo i umí bezpečně nasadit a zapnout.

Kudy a kam?

Svoji roli hraje také trasa, kterou mladý cyklista pojede. I když je pro něj notoricky známá, je dobré ji s ním několikrát absolvovat a upozornit ho na kritická a obzvlášť nebezpečná místa. Na druhou stranu ale zase není vhodné dítě nechat zvyknout na jednu trasu a jeden druh modelových situací. Určitě se vyplatí si v rámci výletu vyzkoušet i nové tratě, kde děti spíše poznají nové dopravní okolnosti a naučí se na ně reagovat.

Těžko na cvičišti…

Veškerou praktickou část výchovy mladého cyklisty by ale měla předcházet řádná teoretická průprava. Ve školkách, školkách i na veřejných akcích se pravidelně konají osvětové přednášky o dopravním provozu včetně dopravních zařízení  a kurzy na téma dopravní výchovy. Máte-li tu možnost, využijte toho a se svými ratolestmi je navštivte. I minimum informací, které jím uvíznou v hlavě, se jim později může hodit.

Stejně tak určitě využijte přítomnost dětského dopravního hřiště v okolí vašeho bydliště, kde si děti můžou bezpečně zajezdit a vyzkoušet aplikaci nabytých znalostí přímo na silnici.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz