Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Dopravní svodidla – věc, kterou nesmíme opomenout
24.04.2018

Dopravní svodidla – věc, kterou nesmíme opomenout

Téměř je nevnímáme. Víme, že existují, že jsou všude okolo nás, a tak nějak tušíme, že jejich hlavní funkcí je zejména posílit bezpečnost na silnicích. O čem mluvíme? O dopravních svodidlech.

Ano, dopravní svodidla mají opravdu primárně za úkol posílit bezpečnost provozu. Všechny mají za cíl nějakým způsobem usměrnit vozidlo, nad nímž řidič ztratí kontrolu. Jistě jste si ale na svých cestách všimli, že se dopravní svodidla liší, a to jak svým tvarem, tak materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, a možná jste si také zcela mimoděk položili otázku, proč tomu tak je? Co je na jedněch svodidlech lepší, než na druhých? Proč někde vidíme betonové bariéry, jinde zase normální ocelová svodidla, případně lanová svodidla?

Dopravních svodidel je několik druhů. U nás se nejčastěji setkáte s ocelovými svodidly, betonovými svodidly a lanovými svodidly.

Ocelová svodidla jsou nejběžněji používaná svodidla. Jejich účelem je zamezit vyjetí vozidla ze silnice a dosahují toho tak, že se při nárazu deformují, tedy absorbují kinetickou energii, která při náraze vzniká.

Betonová svodidla vidíme často na dálnicích, kde oddělují jednotlivé směry. Všimli jste si ale, že tyto betonové bariéry jsou dole širší a směrem nahoru se zužují? Je tomu tak proto, že na rozdíl od ocelových svodidel usměrňují kinetickou energii směrem vzhůru, což je z hlediska bezpečnosti pro posádku vozu velkým plus. Vůz tedy do betonové bariéry nenarazí jako do zdi, ale díky zúžení v horní části mu umožní sílu nárazu částečně usměrnit mimo bariéru.

¨

Lanová svodidla pracují s kinetickou energií, vzniklou při nárazu, asi nejlépe. Lana se při nárazu prohýbají a rozkládají kinetickou energii z nárazu. Lze si to zjednodušeně představit tak, jako když pavučina zachytí většího letícího brouka. Jsou velmi účinná proti přejetí auta do protisměru, neboť u nich nehrozí takové riziko proražení jako například u ocelových svodidel.

Dopravní svodidla jsou velmi důležitou součástí bezpečnosti provozu. Bez ohledu na to, jak vypadají a z jakého materiálu jsou vyrobené, cestování v jejich stínu je mnohem bezpečnější. A nyní máte již i základní přehled o tom, k čemu která dopravní svodidla vlastně slouží.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz