Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Co ruší platnost zákazové značky
27.03.2021

Co ruší platnost zákazové značky

Nejprve trochu opakování a teorie. Zákazové značky logicky řidičům, cyklistům a chodcům něco zakazují. Nejčastěji se jedná o zákaz vjezdu, předjíždění, odbočování, stání a zastavení. Mohou také omezovat pohyb vozidel nad stanovenou hmotnost, nebo rozměry. Méně časté zákazové značky zapovídají používání výstražných zvukových signálů, nebo vjezd vozidel převážejících nebezpečné látky. Dle zákona se pak zákazové značky umisťují u místa, odkud zákaz platí. Tam kde to situace vyžaduje, lze pro zdůraznění značku umístit i na dalších místech, kde zákaz platí.

Ukončení další značkou

Nejjednodušší, nejčastější a nejjasnější ukončení zákazové značky se provádí její ukončovací variantou. Obvykle se jedná o černobílé provedení té samé značky, přeškrtnuté několika pruhy. Je-li záměrem ukončit více zákazů, většinou se používá univerzální značka B26 Konec všech zákazů.

Pravidlo křižovatky

Zvláštní pravidlo platí pro všechny křižovatky. Ty obecně ukončují platnost každé zákazové značky a všech omezení, které křižovatce předcházely. Pokud má omezení či zákaz platit i po křižovatce, musí za ní být opět tato značka nebo značení umístěno.

Dočasná neplatnost zákazové značky

Někdy je potřeba zákazovou značku zneplatnit pouze dočasně. Většinou se tak děje při stavebních úpravách nebo mimořádných situacích na silnici. Příkladem budiž povolení vjezdu do jednosměrné ulice v rámci objížďky nebo předjíždění přes plnou čáru, v místě zúžení vozovky v důsledku práce na silnici. V těchto případech se volí zakrytí celé značky (obvykle při plánované odstávce značky na dobu delší než tři měsíce), její dočasné křížové škrtnutí, nebo přídavná konstrukce, která plní stejnou funkci.

Za zmínku též stojí možnost, kdy je zákazová značka podřízena příslušníkovi policie (nebo jiné oprávněné osobě), který řídí dopravu a jehož pokyny jsou v tu chvíli pro řidiče nejzávaznější.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz