Co nejvíce poškozuje vozovky?
České silnice jsou považovány za jedny z nejhorších v Evropě. Zejména po zimě jsou plné děr a výmolů, ale se špatnou kvalitou českých vozovek se setkáváme celoročně. Proč jsou na tom české silnice tak špatně?
Může za to jednak používání nekvalitních a necertifikovaných materiálů a také nedodržování předepsaných technologických postupů, se kterým jsme se mohli setkat zejména v minulosti. Situace je o to horší, že Česká republika se nachází v oblasti s relativně častým střídáním teplot. Materiály, používané při stavbě vozovky, se vysokým či nízkým teplotám přizpůsobí, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se tyto teploty často střídají.
Dochází totiž k rozpínání a opětovnému smršťování materiálu. Ve spojení s jeho nedostatečnou kvalitou pak stačí malá prasklinka, a problém je na světě. Pokud se v silnici vytvoří malá dírka, do které zateče voda, ta zmrzne a začne se rozpínat, díky čemuž se okolo ní vytvoří další prasklinky. Když led taje, prosakuje do těchto prasklin v asfaltu a ledová voda ho dále narušuje. Postupem času se díky průjezdu tisíců aut začne materiál dále drolit a vzniká větší díra, která končí až výtlukem či výmolem.
Stát se to samozřejmě může. I v těch nejkvalitnějších silnicích se čas od času vytvoří puklina, která může vést až k výmolům. Otázkou však je, jakým způsobem se provede oprava. U nás se bohužel přistupuje většinou k rychlému záplatování, což má za následek opětovné prosáknutí vody a nastartování celého koloběhu znovu.
Druhým faktorem, který má zásadní vliv na poškození vozovek, je velmi hustá nákladní doprava, a především přetížení kamionů. Dle odborníků totiž jeden přetížený kamion poškodí silnici stejně jako šestnáct tisíc osobních aut! Na našich silnicích jezdí, dle statistik, přibližně jedna třetina kamionů přetížených. Následkem toho pak ve vozovce vznikají koleje, které jsou, zejména na dálnicích, velmi nebezpečné.
Za stav našich silnic je tak odpovědná kombinace lidských, ale i přírodních faktorů. Pokud by ale docházelo k dodržování předepsaných technologických postupů a používání kvalitních materiálů a dopravního zařízení, přírodní faktory by se do vysoké míry omezily a nám všem by se jezdilo mnohem lépe.
Článek byl vytvořen redaktory dopravniznaceni.com