Co jsou to vodorovné dopravní značky
Vodorovné dopravní značky jsou vedle těch svislých další velikou skupinou dopravního značení. Jejich poznávacím prvkem je to, že se vyznačují přímo na silnici, dálnici, chodník, stezku pro pěší i cyklisty a vůbec všechny pozemní komunikace. A nutno podotknout, že jako řidiči, cyklisté a chodci bychom se bez nich jen těžko obešli.
Čáry a značky
S trochou fantazie bychom i vodorovné dopravní značky mohli rozdělit na dvě podskupiny. Do té první by patřily veškeré čáry a šipky, se kterými se na cestách můžeme setkat. Tudíž veškeré plné a přerušované čáry, které určují místa kde je a není možno předjíždět. Dále vodicí čáry a značení, které definují jízdní, odbočovací a připojovací pruhy. A zapomínat bychom neměli ani na parkovací místa, vyhrazené místa pro stání, přechody pro chodce nebo třeba vyznačené zastávky městské hromadné dopravy. Z tohoto výčtu je patrné, že vodorovné dopravní značky jsou velice důležité a nepostradatelné v oblasti organizace dopravy.
Do druhé skupiny lze zařadit vodorovné varianty klasických vodorovných dopravních značek. Často se můžeme setkat s vodorovnou značkou Dej přednost v jízdě, Stůj, dej přednost v jízdě, rychlostními omezeními, nebo zákazem zastavení. Tyto značky se používají tam, kde nelze umístit svislé dopravní značky, nebo by jejich viditelnost nebyla pro řidiče dostatečná, případně je lze využít jako zdůraznění zákazu nebo příkazu na kritických místech.
Kdy platí a kdy ne
Jejich platnost je stejně jako u ostatního značení podmíněna jejich stavem, i tyto značky musí splňovat technické podmínky dané zákonem – barva, umístění, rozměry i použité materiály vždy musí odpovídat platné legislativě. Dočasné zneplatnění se obvykle provádí jejich přeškrtnutím a v případech, kdy se na jednom místě vyskytuje více značek s jiným významem, má vždy přednost svislé dopravní značení a to i to přenosné.