Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Co jsou to svislé dopravní značky
27.03.2021

Co jsou to svislé dopravní značky

Dopravní značky lze dělit dle různých kritérií do mnoha kategorií. Známe značky výstražné, příkazové, zákazové a informativní. Můžou být dočasné, nebo trvalé. Ale zřejmě nejzákladnější dělení je dle jejich konstrukce. A právě svislé dopravní značky jsou téměř jistě tou nejznámější skupinou dopravního značení.

Co jsou svislé značky?

Pokud by to přece jen ještě nebylo jasné, dá se říct, že mluvíme o zcela klasické značce v podobě plechové tabule usazené na kovovém sloupku. Tvar, velikost, barevné provedení a samotný obsah sdělení se liší podle druhu značky, vždy ale musí splňovat technické předpisy, které se specifikací dopravních značek zabývají. Lze je využít pro veškeré výstrahy, zákazy, příkazy a informace pro řidiče – jediné omezení může přinést možnost umístění takové značky.

Instalace svislých dopravních značek

O zabudování svislé dopravní značky rozhoduje příslušný správný orgán, případně majitel komunikace. Nejčastěji se tedy jedná o umístění na sloupky, nebo jiné konstrukce, které jsou ale vždy pevně spojené se zemí. Kde není jiná možnost, může se k uchycení značky použít vhodná budova. Vždy však musí být pro účastníky provozu viditelná včas a z dostatečné vzdálenosti. Nikdy ale nesmí do vozovky zasahovat, jedinou výjimkou mohou být přenosné dopravní značky tam, kde to vyžaduje dopravní situace.

Platnost svislých dopravních značek

S jejich platností je to podobné jako u ostatních značek. Platí pro celou vozovku od bodu, kde jsou umístěny (není-li jejich platnost upravena dodatkovou tabulí). Výjimku opět tvoří značky zakazující stání a zastavení, ty platí zpravidla pouze na jedné straně silnice. V rámci hierarchie dopravních značek mají místo někde mezi vodorovným dopravním značením (jemuž jsou nadřazeny) a světelnými signalizačními zařízeními (semafory jsou naopak svislým dopravním značkám nadřazeny).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz