Co je kyvadlová doprava
Při zkoumání různých jízdních řádů a možností dopravy vůbec, občas narazíme na termín “kyvadlová doprava”. Víte ale co přesně se pod tímto pojmem skrývá a jaká jsou jeho specifika?
Kyvadlovka, neboli pendl
Oba zlidovělé názvy pro kyvadlovou dopravu v podstatě sami o sobě odhalují její podstatu. Pohyb kyvadla (v němčině „Pendel“) opravdu obrazně připomíná pohyb vozidla zapojeného do kyvadlové dopravy. Jezdí zkrátka z místa A do místa B a zpět. A to jak pravidelně, tak příležitostně, v závislosti na konání určité akce, nebo třeba ročního období. V čem tedy tkví rozdíl mezi obyčejnou autobusovou linkou a její kyvadlovou variantou?
V kyvadlové dopravě jsou obvykle přepravovány osoby, tvořící skupinu sledující společný, jednotný cíl. Nejčastěji se jedná o dopravní spojení k různým kulturním, turistickým, společenským nebo sportovním akcím. Dobrým příkladem může být kyvadlová doprava od poslední standardní autobusové zastávky k místu konání hudebního festivalu, stejně tak ale náhradní autobusová přeprava cestujících mezi dvěma nefungujícími vlakovými zastávkami.
Všechny prostředky hromadné dopravy
Nejedná se však pouze o dopravu autobusovou, řidčeji se může jednat též o jiné prostředky poskytující organizovanou přepravu většího počtu osob - vlaky, tramvaje, trolejbusy a podobně. K jejím specifikům nadále patří i to, že první jízda zpět a poslední cesta tam probíhají bez cestujících a obvykle se mezi nástupní a výstupní stanicí nepřistupuje, ani nevystupuje. Často se také jedná o dopravu mezi zastávkami, které nejsou součástí standardní dopravní sítě.
Vnitrostátní i v rámci EU
Kyvadlová doprava může fungovat v rámci republiky i mezi zeměmi Evropské unie. Zde se ale formálně pojem kyvadlová doprava nepoužívá a je zde vedena jako příležitostná doprava, což jsou u nás dva různé pojmy s jinými významy. A stran organizace kyvadlové dopravy do zemí mimo Evropskou unii vždy záleží na vzájemné dohodě zúčastněných států.
Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, eshop, který prodává dopravní značení.