Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Co je kyvadlová doprava
26.05.2021

Co je kyvadlová doprava

Při zkoumání různých jízdních řádů a možností dopravy vůbec, občas narazíme na termín “kyvadlová doprava”. Víte ale co přesně se pod tímto pojmem skrývá a jaká jsou jeho specifika?

Kyvadlovka, neboli pendl

Oba zlidovělé názvy pro kyvadlovou dopravu v podstatě sami o sobě odhalují její podstatu. Pohyb kyvadla (v němčině „Pendel“) opravdu obrazně připomíná pohyb vozidla zapojeného do kyvadlové dopravy. Jezdí zkrátka z místa A do místa B a zpět. A to jak pravidelně, tak příležitostně, v závislosti na konání určité akce, nebo třeba ročního období. V čem tedy tkví rozdíl mezi obyčejnou autobusovou linkou a její kyvadlovou variantou?

V kyvadlové dopravě jsou obvykle přepravovány osoby, tvořící skupinu sledující společný, jednotný cíl. Nejčastěji se jedná o dopravní spojení k různým kulturním, turistickým, společenským nebo sportovním akcím. Dobrým příkladem může být kyvadlová doprava od poslední standardní autobusové zastávky k místu konání hudebního festivalu, stejně tak ale náhradní autobusová přeprava cestujících mezi dvěma nefungujícími vlakovými zastávkami.

Všechny prostředky hromadné dopravy

Nejedná se však pouze o dopravu autobusovou, řidčeji se může jednat též o  jiné prostředky poskytující organizovanou přepravu většího počtu osob - vlaky, tramvaje, trolejbusy a podobně. K jejím specifikům nadále patří i to, že první jízda zpět a poslední cesta tam probíhají bez cestujících a obvykle se mezi nástupní a výstupní stanicí nepřistupuje, ani nevystupuje. Často se také jedná o dopravu mezi zastávkami, které nejsou součástí standardní dopravní sítě.

Vnitrostátní i v rámci EU

Kyvadlová doprava může fungovat v rámci republiky i mezi zeměmi Evropské unie. Zde se ale formálně pojem kyvadlová doprava nepoužívá a je zde vedena jako příležitostná doprava, což jsou u nás dva různé pojmy s jinými významy. A stran organizace kyvadlové dopravy do zemí mimo Evropskou unii vždy záleží na vzájemné dohodě zúčastněných států.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, eshop, který prodává dopravní značení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz