Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ceny mýtného za dálnice v zemích EU
22.07.2019

Ceny mýtného za dálnice v zemích EU

Pro spoustu lidí je aktuální téma dovolených a s ním spojené cestování. Zvolíte-li zahraniční cíl cesty a dopravu autem, mělo by vás také zajímat, jak mají v té či oné zemi ošetřené poplatky za používání dálnic. Podíváme se tedy na systém dálničních známek a mýtného v oblíbených turistických destinacích v rámci Evropské unie i mimo ni. Pro pořádek uvádíme, že se zaměřujeme na vozidla s hmotností do 3,5 tuny čili klasická osobní auta.

Dálniční známky na ústupu

Klasické dálniční známky, jak je známe u nás, jsou pomalu vytlačovány jejich elektronickými verzemi, nebo systémem mýtných bran. Na klasickou dálniční známku narazíte ještě třeba ve Slovinsku, kde je k dostání na týden (15 €), měsíc (30 €) nebo rok (110 €). Na Slovensku seženete elektronickou známku na stejné časové období na poště, benzince nebo prostřednictvím online portálu, ceny jsou však oproti Slovinsku poloviční.

Mýtné

S výběrem mýtného se setkáte prakticky po celé Evropě a je více než užitečné se seznámit s místními pravidly a poplatky. Zde je alespoň stručný přehled.

Stejně jako v řadě jiných zemí, má i Polsko zpoplatněné některé dálnice (A1, A2 a A4), poplatek za jejich užití se pohybuje od 10 do 80 zlotých (tzn. zhruba 60 až 480 kč). Podobně je na tom Francie, kde navíc zaplatíte drobný obnos za průjezd některých tunelů a mostů. Průměrná cena mýtného se tam pohybuje kolem 8 € za 100 km. V Anglii, resp. Velké Británii si připravte 3 až 7 liber na dálnici M6 (dle dnu v týdnu a denní doby) a další peníze za vjezd do centra některých měst.

Prakticky stejný systém mýtného má Španělsko, Itálie a Portugalskos přibližnou cenou 9,5 € za 100 km na zpoplatněných dálnicích. Mýtné je pak možno platit hotově, většinou kreditních karet a pro častější návštěvníky je k dispozici systém jakýchsi předplacených věrnostních karet.

Z řady jižních států vyčnívá Řecko, kde jsou dálnice majetkem soukromých firem a dosud tam neexistuje jednotný systém poplatků za užívání dálnic, mostů a tunelů. Doporučujeme se proto informovat na konkrétní oblast či trasu.

Nelze opomenout Chorvatsko, dálnice jsou zde zpoplatněné cenou cca 40 HRK za 100 km (asi 140 kč) pozor ale na zvýšení cen v některých oblastech v době prázdnin.

Zdarma, nebo skoro zdarma

Jsou ovšem i státy, kde nezaplatíte nic – příkladem budiž Německo, Monako nebo Malta. V Nizozemí nebo Belgii pak zaplatíte poplatek v řádu eur jen za průjezd některými tunely a mosty.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami a dopravním zařízením.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz