Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Bodový systém - tabulka pokut 2021
24.02.2021

Bodový systém - tabulka pokut 2021

Pojem „bodový systém“ je mezi řidiči poměrně notoricky znám, ne každý ovšem ví, jak přesně funguje a jaké novinky se ho týkají. Ministerstvo dopravy totiž přišlo s pozměněným konceptem, který má hned několik cílů. V následujícím článku se dozvíte více.

Jak systém funguje

V prvé řadě je nutno podotknout, že bodový systém je obsáhlý a obsahuje velké množství informací o jednotlivých přestupcích. Jejich zaručeně přesné a aktuální znění lze najít v zákonu 361/2000 Sb, o silničním provozu, konkrétně pak v paragrafu 125c. Celý systém je pak v zásadě prostý. Každý řidič za porušení předpisů může dostat nejen pokutu ve správním nebo blokovém řízení, ale  taky příslušný počet „trestných“ bodů. Pokud má pak řidič na kontě více jak 12 bodů, přichází na stanovenou dobu o oprávnění k řízení motorových vozidel.

Poloviční příděl pro začátečníky

S tím souvisí hned první chystaná změna. Ve snaze eliminovat dopravní nehody způsobené novopečenými, nezkušenými řidiči, budou mít tito sníženou hranici pro odebrání řidičského průkazu. A to hned na polovinu, čili šest bodů po dobu prvních dvou let.

Mírnější postih méně závažných přestupků a naopak

Další trend je pak jasný. Větší benevolence k řidičům, kteří se dopustí drobnějších přestupků – mezi ty patří dle ministerstva dopravy například jízda bez (zapomenutých) dokladů, porušení zákazu stání či zastavení, spolujezdec bez pásů, vyhazování věcí za jízdy a jiné. Oproti tomu se do větších potíží dostane řidič, který bude přistižen při řízení pod vlivem alkoholu (nebo jiných látek, které vylučují jeho způsobilost k řízení), odmítne podrobení se testu na takovéto látky, vjede přes zákaz na železniční přejezd nebo nerespektuje červenou na semaforu, případně jinou výzvu k zastavení. Tyto (a další přestupky z této kategorie) jsou podle dlouhodobých statistik nejčastější příčinou závažných dopravních nehod. A malá, pozitivní tečka na závěr – v budoucnu by se řidiči měli také snadněji dozvědět stav svého bodového konta – například e-mailem, smskou nebo přes datovou schránku.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, eshop, který prodává dopravní značení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz