Bodový systém 2020
Bodový systém pro udělování sankcí neukázněným řidičům u nás funguje už léta. Čas od času v něm dojde k určitým změnám. Jak tedy funguje bodový systém v roce 2020?
Body se načítají
Stále platí, že za jednotlivé přestupky jsou vám dle jejich katalogu přidělovány jakési trestné body v hodnotě 2 až 7. Pokud jich řidič má na kontě víc jak 12, dojde k odebrání jeho řidičského průkazu a ten samotný pozbyde platnosti. O jeho navrácení může požádat po jednom roce a po splnění všech uložených trestů.
Všimněte si, že jakmile řidič spáchá dva z nejtěžších prohřešků, které jsou ohodnoceny sedmi body (případně sedmibodový a některý z „lehčích“), automaticky přichází o řidičský průkaz. Oproti tomu, po roce bezproblémového ježdění můžete přijít až o čtyři nasbírané body.
Krom bodů i peníze
Pokud by se však někdo domníval, že s bodovým systémem odzvonilo finančním postihům, mýlil by se. Každý prohřešek má jak svoje bodové ohodnocení i stanovenou výši pokuty, a to až do výše 100 000 korun – maximální sankce je 50 000 korun, v případě způsobení dopravní nehody se pokuta dvojnásobí. Při nejzávažnějších přestupcích i nadále hrozí odnětí svobody.
Katalog bodů a pokut
K těm podle bodového katalogu patří mimo jiné jízda s více než 0,3 promile alkoholu v krvi, nebo pod vlivem návykové látky, stejně jako odmítnutí podrobit se příslušné zkoušce, přejetí železničního přejezdu při aktivní výstražné signalizaci, nebo neposkytnutí první pomoci.
O body však můžete přijít i po jízdě na červenou, nedovolené či nebezpečné předjíždění, jízdu bez pásů nebo helmy, používání mobilního telefonu za jízdy a dalších zhruba dvaceti přestupcích.
Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com