Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Bodový systém 2020
21.09.2020

Bodový systém 2020

Bodový systém pro udělování sankcí neukázněným řidičům u nás funguje už léta. Čas od času v něm dojde k určitým změnám. Jak tedy funguje bodový systém v roce 2020?

Body se načítají

Stále platí, že za jednotlivé přestupky jsou vám dle jejich katalogu přidělovány jakési trestné body v hodnotě 2 až 7. Pokud jich řidič má na kontě víc jak 12, dojde k odebrání jeho řidičského průkazu a ten samotný pozbyde platnosti. O jeho navrácení může požádat po jednom roce a po splnění všech uložených trestů.

Všimněte si, že jakmile řidič spáchá dva z nejtěžších prohřešků, které jsou ohodnoceny sedmi body (případně sedmibodový a některý z „lehčích“), automaticky přichází o řidičský průkaz. Oproti tomu, po roce bezproblémového ježdění můžete přijít až o čtyři nasbírané body.

Krom bodů i peníze

Pokud by se však někdo domníval, že s bodovým systémem odzvonilo finančním postihům, mýlil by se. Každý prohřešek má jak svoje bodové ohodnocení i stanovenou výši pokuty, a to až do výše 100 000 korun – maximální sankce je 50 000 korun, v případě způsobení dopravní nehody se pokuta dvojnásobí. Při nejzávažnějších přestupcích i nadále hrozí odnětí svobody.

Katalog bodů a pokut

K těm podle bodového katalogu patří mimo jiné jízda s více než 0,3 promile alkoholu v krvi, nebo pod vlivem návykové látky, stejně jako odmítnutí podrobit se příslušné zkoušce, přejetí železničního přejezdu při aktivní výstražné signalizaci, nebo neposkytnutí první pomoci.

O body však můžete přijít i po jízdě na červenou, nedovolené či nebezpečné předjíždění, jízdu bez pásů nebo helmy, používání mobilního telefonu za jízdy a dalších zhruba dvaceti přestupcích.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz