Bezpečná vzdálenost
O bezpečné vzdálenosti mezi vozidly ví řidiči většinou to, že by se měla dodržovat. Málokdo si ale uvědomuje, že právě její nedodržování vede velice často k dopravním komplikacím. V lepším případě pouze ke vzniku kolon, protože neumožňuje plynulou jízdu, v tom horším pak k dopravním nehodám. Jízdní styl mnoha řidičů je dnes ale navzdory vší osvětě rychlý, agresivní, uspěchaný a riskantní. Krom finančních postihů a apelování na svědomí a disciplínu šoférů však bohužel není mnoho prostředků, jak bezpečnou vzdálenost na silnicích dodržet.
Dopravní značka IP 32
Jedním z nich je však poměrně nová dopravní značka „Bezpečný odstup“. Tu můžeme už leckde zahlédnout a řidičům má jednak připomenout a jednak názorně ukázat, jaká vzdálenost mezi auty se dá považovat za bezpečnou. Tu v místě umístění dopravní značky IP 32 znázorňuje počet pruhů na silnici, které bychom měli vidět za vozidlem jedoucím před námi.
Jaká vzdálenost je bezpečná?
Tato vzdálenost není žádným odhadem, nebo úředně stanovenou hodnotou. Jedná se o vypozorovanou a otestovanou veličinu, která záleží na mnoha faktorech a okolnostech. V prvé řadě je to především rychlost. Je důležité si uvědomit, že například rozdíl mezi maximální povolenou rychlostí v obci a mimo ni (tedy 50 a 90 km/h) nám v hodnotě bezpečné vzdálenosti udělá rozdíl až 22 metrů (což může být zhruba tak 5 osobních automobilů v řadě). Počítáme při tom se standardní reakční dobou řidiče, což jsou dvě sekundy a se suchou, dobře sjízdnou vozovkou. Každá další komplikace jako je déšť, sníh, neupravená silnice, sjeté pneumatiky, řidičova únava, vyšší rychlost, nebo ne zcela vyladěné brzdy nám v žádném případě do karet nehrají.
Nohu z plynu
Každému z řidičů při tom zákon automaticky ukládá povinnost jet tak, aby se vyhnul srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním. Zároveň pak smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled (tzv. dohledová vzdálenost).