Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Autem na dovolenou a údržba silnic v EU - kde se nejvíc solí
20.02.2019

Autem na dovolenou a údržba silnic v EU - kde se nejvíc solí

Zimní dovolená má svoje nezpochybnitelné kouzlo a co do oblíbenosti si nezadá s tou letní. Více než polovina Čechů si svoje volno právě proto rozděluje a v zimě vyráží za zimními radovánkami. Jen malá část z nás ale využívá služeb cestovních kanceláří a většina se na cesty vydává na vlastní pěst. A míříme-li za hranice, tak zejména v zimních měsících se vyplatí zjistit jak to v té či které zemi vypadá se silniční údržbou.

Na jih nebo na sever?

V prvé řadě je třeba vyvrátit domněnku, že při cestě do jižních zemí se není čeho obávat a cesta na sever naopak znamená komplikace a rizika. Opak bývá pravdou a je to vcelku logické. V zemích typu Norsko, Švédsko, Finsko bývá zima poměrně stabilní a teplotní výkyvy nejsou tak časté. To, spolu s dlouholetými zkušenostmi přispívá k velice kvalitní údržbě silnic skandinávských zemí, jsou dobře sjízdné prakticky po celý rok.

Čím jdeme více na jih, bývá údržba složitější. V zemích střední a jižní Evropy, Českou republiku nevyjímaje, je zpravidla péče o zasněžené silnice složitější. Zimy nemívají pravidelné začátky ani konce a velké teplotní výkyvy v rámci několika dnů nejsou výjimkou. Země, které se navíc potýkají s vyšší vlhkostí vzduchu a neochotou investovat do nových technologií údržby silnic, nepatří k těm, kam byste se chtěli vydat v době vydatného sněžení . Namátkou uveďme jih Francie, Itálie, Řecko i některé oblasti Velké Británie…Jako protipól a špička Evropy je v tomto ohledu Rakousko a Švýcarsko – příznivé klimatické podmínky spolu s investicemi do nejmodernější techniky a materiálů jsou zkrátka znát.

Sůl nad zlato

Co se týče samotné údržby, princip je v podstatě všude podobný. Jako rozpouštědlo pro větší plochy se ještě nenašel lepší prostředek, než je chlorid sodný, čili kuchyňská sůl. Ostatní látky jsou buďto neúměrně drahé, nebo neúčinné. A proto se kromě České republiky v zimě vydatně solí i v Německu, Francii, Anglii, Holandsku nebo Dánsku . V Norsku se můžete setkat se směsí soli a písku, v Rumunsku míchají sůl se škvárou, silničáři ve Slovinsku nebo Španělsku si občas vypomůžou i chloridem vápenatým.

Ať už se ale vydáme za polární kruh, nebo k jižním mořím, nezapomínejme na pořádnou zimní výbavu a to nejdůležitější – rozvahu a opatrnost.

Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com, e-shop s dopravními značkami.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz