Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Aquaplaning - jak se chovat a jak vyváznout z situace
21.09.2020

Aquaplaning - jak se chovat a jak vyváznout z situace

Aquaplaning je velice nebezpečný jev, se kterým se můžeme setkat na mokré vozovce a který bývá častou příčinou dopravních nehod. Jak víme, pneumatiky automobilů jsou vybaveny drážkami, které zajišťují správnou přilnavost k vozovce a v rámci tohoto mají také za úkol odvádět případnou vodu zpod pneumatiky.

Auto na vodě

Problém nastává, když je na silnici více vody, než stačí pneumatiky odvádět pryč. V ten moment dojde k přerušení kontaktní plochy mezi kolem a silnicí. Auta tak v podstatě opravdu rázem „plave“ na vodě a pro řidiče to znamená jediné – takřka neovladatelné auto, protože brzdy a řízení nefungují, jak mají. Následkem pak může být smyk, případně auto v takzvaných hodinách. 

Rizikové faktory pro aquaplaning

Není ovšem pravda, že mokrá silnice automaticky znamená aquaplaning. K němu dochází při vyšší hladině vody a vyšší rychlosti automobilu. To jsou dva zásadní faktory. Mezi ty další patří nesprávný (ať už příliš nízký, nebo příliš vysoký) tlak v pneumatikách, druh vozovky (čím hladší, tím horší) a její stav (vyjeté koleje a dlouhé prohlubně jsou velmi zrádné), hmotnost auta (čím lehčí, tím větší riziko) a v neposlední řadě druh a samotný stav vzorku pneumatik. Některé jsou přímo navržené pro bezpečnější jízdu na vodě. Ovšem ani ta nejlepší pneumatika vás neochrání, je-li příliš ojetá a hloubka dezénu nezaručuje dostatečný odvod vody.

I dopravní značení myslí na aquaplaning

Když už ale k aquaplaningu dojde, platí podobná pravidla jako u smyku na náledí – prudce nebrzdit a nezatáčet, dát nohu z plynu a sešlápnout spojku, aby nebyla hnací náprava blokovaná. Krom toho jsou už modernější auta obvykle vybavena systémy a asistenty, které vám pomůžou podobnou situaci lépe zvládnout.

A jeden tip závěrem – užitečné můžou být i směrové sloupky u silnic. Možná jste si všimli, že mívají různou barvu. A ty modré konkrétně upozorňují na zvýšené riziko námrazy, nebo právě nebezpečné množství vody.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz