Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Jízda v zimě
21.09.2020

Jízda v zimě

Zima nepatří u řidičů k oblíbeným ročním obdobím. A ačkoliv zimy v posledních letech nejsou zrovna nejsilnější, právem. Nicméně se stále můžeme důkladně připravit (prakticky i teoreticky) a spoustu nebezpečí zlikvidovat dřív, než vůbec nastanou.

Nepodceňujte výbavu

K praktickým přípravám patří samozřejmě kontrola technického stavu vozidla a nezbytné výbavy. Základem a předpokládanou samozřejmostí jsou zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou vzorku, v případě cest do rizikových oblastí také zimní řetězy. Jejich funkci a aplikaci na kola byste měli ale zvládnout už před cestou.

Pokud vás čeká delší cesta mimo město, raději vždy počítejte s nejhorším a podle toho se vybavte. Zohledněte všechna možná rizika – může se vám během stání vybít baterie (hodí se startovací kabely), snadno se dostanete do kolony (kanystr s benzínem či naftou), nebo zapadnete (skládací lopatka na sníh) a možná budete muset čekat na odvoz a odtah (deka, jídlo, pití, nabíjecí kabel, powerbanka).

Škola smyku není k zahození

Tohle všechno můžete ovlivnit a připravit dopředu. Co je ale těžší, je v krizové situaci zachovat klid a správně zareagovat. Asi největším strašákem řidičů v zimě jsou namrzlé silnice a náledí. Zejména v zatáčkách a na mostech (které zespodu rychleji namrzají) se auto může stát snadno neovladatelným a veškeré pokusy o brždění končí smykem. Ve výbavách automobilů jsou dnes běžné různé výstražné a podpůrné systémy. Je tedy dobré se aspoň tady teoreticky připravit a zjistit, jak se váš vůz bude v takové situaci chovat. Auto s náhonem předních kol má jinou fyziku než s náhonem zadních kol, o pohonech 4x4 ani nemluvě.

V každém případě je nezbytné ani v případech smyku neztrácet hlavu, prudce nebrzdit a neškubat volantem. Stejně jako strmě zrychlovat, což způsobí s největší pravděpodobností proklouznutí kol a další nekontrolovatelný pohyb automobilu. 

V zimě tedy více než kdy jindy platí tři základní poučky – nepřeceňujte svoje možnosti a schopnosti, dle situace přizpůsobte rychlost a zbytečně neriskujte při předjíždění a podobně. A hlavně – sledujte bedlivě dopravní značení a sloupky, které nás mají varovat před možným nebezpečím na silnici.Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz