Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Aquaplaning
21.09.2020
Aquaplaning

Aquaplaning

Aquaplaning je velice nebezpečný jev, se kterým se můžeme setkat na mokré vozovce a který bývá častou příčinou dopravních nehod. Jak víme, pneumatiky automobilů jsou vybaveny drážkami, které zajišťují správnou přilnavost k vozovce a v rámci tohoto mají také za úkol odvádět případnou vodu zpod pneumatiky.

Auto na vodě

Problém nastává, když je na silnici více vody, než stačí pneumatiky odvádět pryč. V ten moment dojde k přerušení kontaktní plochy mezi kolem a silnicí. Auta tak v podstatě opravdu rázem „plave“ na vodě a pro řidiče to znamená jediné – takřka neovladatelné auto, protože brzdy a řízení nefungují, jak mají. Následkem pak může být smyk, případně auto v takzvaných hodinách. 

Rizikové faktory pro aquaplaning

Není ovšem pravda, že mokrá silnice automaticky znamená aquaplaning. K němu dochází při vyšší hladině vody a vyšší rychlosti automobilu. To jsou dva zásadní faktory. Mezi ty další patří nesprávný (ať už příliš nízký, nebo příliš vysoký) tlak v pneumatikách, druh vozovky (čím hladší, tím horší) a její stav (vyjeté koleje a dlouhé prohlubně jsou velmi zrádné), hmotnost auta (čím lehčí, tím větší riziko) a v neposlední řadě druh a samotný stav vzorku pneumatik. Některé jsou přímo navržené pro bezpečnější jízdu na vodě. Ovšem ani ta nejlepší pneumatika vás neochrání, je-li příliš ojetá a hloubka dezénu nezaručuje dostatečný odvod vody.

I dopravní značení myslí na aquaplaning

Když už ale k aquaplaningu dojde, platí podobná pravidla jako u smyku na náledí – prudce nebrzdit a nezatáčet, dát nohu z plynu a sešlápnout spojku, aby nebyla hnací náprava blokovaná. Krom toho jsou už modernější auta obvykle vybavena systémy a asistenty, které vám pomůžou podobnou situaci lépe zvládnout.

A jeden tip závěrem – užitečné můžou být i směrové sloupky u silnic. Možná jste si všimli, že mívají různou barvu. A ty modré konkrétně upozorňují na zvýšené riziko námrazy, nebo právě nebezpečné množství vody.Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena
OBCHODNÍ PODMÍNKY
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.