Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. 7 nejvíce ignorovaných dopravních značek či značení
24.02.2021

7 nejvíce ignorovaných dopravních značek či značení

Dopravní značky v nás vzbuzují různé reakce a pocity, jedno jim však odepřít nemůžeme – pro všechny účastníky silničního provozu jsou závazné a bez výjimky se jimi musíme řídit. Jenže praxe je mnohdy jiná a existují značky, které řidiči velmi často nerespektují. A které to asi tak jsou?

1. Zákaz zastavení a stání

Na ulicích jsou místa, kde není radno stát či zastavit. Můžete způsobit dopravní komplikace nebo přinejmenším vyfasovat nějakou tu pokutu. Jenže nedostatek parkovacích míst a také lenost a bezohlednost řidičů zapříčiňuje to, že často odstaví své vozidlo na dobu delší, než povoluje vyhláška.

2. Stezka pro cyklisty a chodce

Nejen řidiči osobních a nákladních aut ignorují některé značky. I cyklisté a chodci by si měli občas sáhnout do svědomí a dbát více značek, které chrání především jejich zdraví a životy. Tam kde tyto stezky jsou, musí být právě cyklisty, respektive chodci využívány.

3. Bezpečná vzdálenost

Relativně nová a proto ještě možná ne zcela zažitá dopravní značka, spíše tedy dopravní značení. Slouží řidičům ke znázornění odstupu, který by si měli udržovat za vozidlem před nimi. Ten by jim měl v případě neočekávané situace zajistit dostatečnou brzdnou dráhu. Jenže bohužel ne vždy je tato snaha šoféry brána v potaz.

4. Bílé a žluté čáry na vozovce

U vodorovného dopravního značení ještě chvíli zůstaneme. V případě nerespektování klikatých bílých a žlutých čar je na vině spíše neznalost jejich účelu. Setkáme se s nimi spíše ve větších městech a obvykle jsou doplněny textem nebo další dopravní značkou. Žluté čáry tam vyznačují místa vyhrazená pro zastavení vozidel hromadné dopravy a zásobování, bílé pak upozorňují na kritické místo na silnici a řidič by měl vždy při jejich spatření zbystřit.

5. Vyhrazené jízdní pruhy

Zde název mluví jasně. Vyhrazený jízdní pruh je pro někoho zkrátka vyhrazený. A pokud nevíte pro koho, pravděpodobně není pro vás. Měli byste ho tedy využívat jen při objíždění překážek, nebo vyhnutí se kritické situaci. V žádném případě to není rychlý pruh pro předjíždění, nebo odpočívadlo, kde si můžete vyřídit telefon.

6. Stopka, aneb Stůj, dej přednost v jízdě

Krásný případ ignorované značky – všichni víme, co máme dělat, ale někdy je dost těžké udržet disciplínu a uvést před touto značkou vozidlo do klidu a řádně se rozhlédnout. Obzvlášť tam, kde máme (někdy zdánlivě) perfektní výhled a situaci pod kontrolou.

7. Nejvyšší povolená rychlost

Ať už se jedná o třiceti, padesáti, nebo sto deseti kilometrové omezení, ruku na srdce – kdo ještě nikdy v autě nepřekročil nejvyšší povolenou rychlost? Jistě, pár kilometrů za hodinu navíc není tak markantní prohřešek, obzvlášť na rovném a přehledném úseku. Ale pozor, aby se z občasného úletu nestalo pravidlo. Příliš vysoká rychlost je stále jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod, a proto také tyto značky patří do našeho výběru.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz