Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. 3 užitečné tipy jak zvládnout smyk
30.11.2020

3 užitečné tipy jak zvládnout smyk

Na toto téma už bylo napsáno a řečeno hodně, nicméně zvládnutí smyku není jen záležitost teoretické průpravy, nýbrž i praktické zkušenosti. A teď, na prahu zimy, začíná období, kdy bude příležitostí k získání těchto zkušeností více než dost. Bohužel mnohdy nedobrovolných zkušeností s nepříjemným následkem. Každý měsíc musí policisté vyšetřovat desítky nehod, kdy řidič neustál smyk a auto skončilo tam, kde vůbec nemělo. Mějme proto na paměti, že v takovém případě neohrožujeme jen sebe, ale také ostatní.

Vyhněte se smyku

Smyk je záležitost veskrze fyzikální a jako každá reakce vyžaduje určitý podnět. Tou bývá zpravidla rychlá (avšak zdaleka není třeba až tak rychlá jak by se mohlo zdát) jízda v kombinaci se změnou směru. Přispívající příčinou pak bývá vozovka (a nezřídka také pneumatiky) v ne úplně optimálním stavu – svoji roli hraje štěrk, písek, mokro, sníh či náledí. Je ale naší povinností přizpůsobit jízdu těmto podmínkám. Ne vždy se to ale podaří a smyk je na světě. Často také na nebezpečí upozurňuje i dopravní značka pod názvem „nebezpečí smysku“.

Jak na něj?

Neexistuje bohužel univerzální a vše řešící pravidlo. Hodně záleží na tom, kde má auto náhon, jestli je vybaveno elektronickou stabilizací podvozku, protiskluzovým a antiblokovacím systémem a podobně. Z toho důvodu je neocenitelnou zkušeností praktické odzkoušení a zažití si správných postupů. Můžete si třeba zaplatit takzvanou školu smyku, kde vám vše vysvětlí a předvede odborný instruktor. Méně efektivní, ale stále užitečné řešení je pak trénink na opuštěném parkovišti, nebo nevyužívané silnici – ovšem i tak s maximální opatrností.

Teoretická průprava

Pokud bychom ale přece jen chtěli dát dohromady nějakou jednoduchou poučku, zněla by asi takto: Vyhněte se prudkému brzdění, brzda situaci obvykle jen zhorší, místo toho raději uberte plyn, případně vyšlápněte spojku. Stejně tak se nesnažte vůz dostat pod kontrolu zběsilým točením volantu – je to zbytečné, stačí jen mírně korigovat směr.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena OBCHODNÍ PODMÍNKY

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz