Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Platnost dopravních značek
18.12.2018

Platnost dopravních značek

Čas od času se objeví debata, kde se řeší otázka platnosti dopravních značek. Ať už jde o internetovou diskuzi, řešení právního sporu, nebo jen nejasný výklad legislativy, někdy zkrátka vyvstanou pochybnosti o tom, zda je ta či ona dopravní značka a její výklad pro řidiče relevantní. Řešení nebývá jednoduché, pojďme se proto podívat na právní okolnosti platnosti dopravních značek.

 

 

Něco málo ze zákonů


Pokud si u některé dopravní značky budeme klást otázku, zda platí, nebo ne, dá se celá problematika zjednodušeně rozdělit na dva pohledy. Platnost dopravní značky podmiňují jednak její fyzický stav a jednak její samotný vzhled a umístění. Umístění a to, jak má dopravní značka vypadat, tedy její rozměry, použité barvy a symboly jsou definované v několika zákonech, vyhláškách a normách – především zákon č.361/2000 Sb., vyhláška č. 294/2015 Sb. (která nahradila dlouho platnou vyhlášku č. 30/2001 Sb.) a technická norma ČSN 01-8020.

 

A jen ty značky, které splňují veškeré náležitosti uvedené v těchto dokumentech lze považovat za platné a závazné. Zejména ve vyhlášce 294/2015 Sb. se můžeme dočíst a názorně vidět, jak má vypadat veškeré dopravní značení, se kterým se můžete na našich silnicích setkat - svislé dopravní značky (výstražné, zákazové, příkazové a informativní), vodorovné dopravní značky, světelné signály, akustické signály a také ostatní dopravní zařízení (kužely, směrové desky, sloupky, atd.). Je tedy jasné, že podomácku vyrobená značka zákazu zastavení vám parkovací místo před domem nezajistí.

 


Dvakrát měř, jednou řež


Dalším pohledem je pak samotný fyzický stav značky. Veškeré dopravní značení by mělo být zřetelné, dobře viditelné a nezaměnitelné. Zde je důležité zmínit, kdo je za stav dopravního značení zodpovědný. Je to vcelku jednoduché, jen je třeba si uvědomit, kde taková značka stojí. Jak říká silniční zákon, vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát, vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí.

 

Vlastníkem účelových komunikací je právnická nebo fyzická osoba. Není tedy vždy jednoduché okamžitě a s určitostí rozhodnout, zda značka platí nebo ne. Neuděláte ale chybu, pokud se budete řídit jednoduchým pravidlem – i když máte o platnosti dopravního značení pochybnosti, vždy je lépe v každém případě zachovat maximální opatrnost a obezřetnost.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© 2018 HAREX INVEST s. r. o. - Všechna práva vyhrazena
OBCHODNÍ PODMÍNKY
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.